Informacje praktyczne

Kusadasi - Wyspa Ptaków

To największy kurort nad Morzem Egejskim, położony naprzeciw greckiej wyspy Samos. Jest to 60-tysięczne miasteczko portowe nad zatoką o tej samej nazwie, rozbudowane jako kąpielisko. Leży ono w tym samym miejscu, co kiedyś starożytna osada Neapolis, bizantyjska Ania oraz wenecka i genueńska Scala Nuova, ale z tamtej przeszłości nie zachowały się żadne ślady.

W 1618 roku OkuzMehmet Pasa, wielki wezyr sułtana Ahmeda I i Osmana II, wzniósł tu meczet i hamamKaleci, mury miejskie i karawanseraj. Na maleńkiej wyspie zwanej Guvercin Adasi (Wyspa Gołębia) , dziś połączonej z brzegiem groblą, zobaczyć można ruiny XIV lub XV-wiecznej warownej twierdzy tureckiej, wybudowanej w celu obronnym przed piratami. W 1834 roku twierdzę odnowiono i wzmocniono.

Kusadasi ma dwie plaże - miejską i 3 km od portu piaszczystą plażę znaną jako KadinarDenizi, czyli Ladies Beach - Plaża Damska lub Damskie Morze.

Stara dzielnica to labirynt uliczek, na których można znaleźć sklepy z pamiątkami, złotem, skórami, tureckimi specjałami oraz liczne bary i restauracje.

1. Czas lokalny

W Turcji obowiązuje czas wschodnio- europejski, tak więc należy dodać jedną godzinę do czasu polskiego.

2. Waluta

Podstawową walutą jest lira turecka, która dzieli się na 100 kuruszy. W obiegu znajdują się monety : 5, 10, 25, 50 kuruszy oraz 1 i 2 liry, a także banknoty : 1, 5, 10, 20, 50 i 100 lir. Kurs ulega sezonowym wahaniom. Dolary i euro są najpopularniejszymi walutami obcymi, które można wymieniać w bankach, kantorach oraz recepcjach hotelowych. Karty kredytowe są przyjmowane w dużych ośrodkach turystycznych - najpowszechniej akceptowanymi kartami są Visa i American Express.

3. Telefony

Telefonowanie z budek telefonicznych jest znacznie tańsze, niż dzwonienie z pokoju hotelowego. Działają one na karty magnetyczne - korzystając ze 100 jednostek można rozmawiać z Polską ok. 12 minut. Najlepiej kupić je na poczcie, ponieważ inne punkty doliczają własną marżę. Najtańsze rozmowy są w weekendy w godz. 24.00 - 7.00.

4. Urzędy pocztowe

Urzędy pocztowe oznaczone są znakiem PTT i znajdują się najczęściej w centrum miasta. W sezonie letnim (od kwietnia do października) otwarte są zazwyczaj w godz. 8.00 – 24.00. Kartki pocztowe mogą Państwo zakupić w każdym pasażu handlowym i najlepiej wysłaćje z recepcji hotelowej.

5. Zakupy

W Turcji można kupić wyroby skórzane, dywany, złoto, ceramikę i wiele innych pamiątek. W większości sklepów na bazarach ceny nie są widoczne - zgodnie z tureckim zwyczajem należy zapytać sprzedawcę o cenę, a ten poda nam kwotę skalkulowaną specjalnie dla nas. Zdarza się też, że zostaniemy zachęceni do wstąpienia do sklepu turecką herbatą oraz lokalnymi przysmakami. Jeżeli chcemy tego uniknąć należy delikatnie ignorować zaproszenia. Targowanie się jest popularne, ale tylko na bazarach. Proszę pamiętać, iż rezygnacja z zakupu towaru po uzgodnieniu ceny jest uważana za wyraz złego zachowania. Można także dokonać zakupów za pośrednictwem naszego biura  James Cook Travel - nasz numer telefonu jest do Państwa dyspozycji.

6. Lekarz

W przypadku zachorowania należy niezwłocznie skontaktować się z Państwa rezydentem, w celu zorganizowania wizyty lekarskiej.

7. Wykwaterowanie

Bilety lotnicze są wystawiane na konkretną datę, godzinę, imię i nazwisko klienta, bez możliwości zmiany. W przypadku gdy klient nie zgłosi się do odprawy i z własnej winy nie zdąży na samolot, zobowiązany jest do zorganizowania na własną rękę powrotu do kraju. Zbiórka na lotnisku odbywa się na 2 godziny przed planowanym odlotem.

8. Napiwki

Dawanie napiwków należy do dobrego zwyczaju; w niektórych restauracjach napiwki są wliczone w cenę - jest to ok. 10% - 15 % wartości rachunku. Mile widziane jest zostawianie drobnych napiwków obsłudze sprzątającej w hotelu oraz przewodnikom po zakończeniu wycieczki.

9. Meczety

W meczecie należy mieć przykryte ramiona, głowę oraz nogi do kolan. Nie wolno rozmawiać i robić zdjęć.

10. Ruch drogowy

Proszę pamiętać, że na ulicy samochody mają pierwszeństwo przed pieszymi.

11. Wycieczki fakultatywne

Jesteśmy zobligowani do tego, aby poinformować oraz przestrzec przed miejscowymi biurami, które sprzedają wycieczki, a nie posiadają licencji. W przypadku kontroli policyjnej wycieczka jest natychmiast przerywana i uczestnicy muszą wrócić do hotelu za własne pieniądze. Odzyskanie pieniędzy jest bardzo trudne i możliwe jedynie za pośrednictwem tureckiego sądu. Zachęcamy do skorzystania z wycieczek oferowanych przez nasze biuro James Cook Travel - bierzemy odpowiedzialność za Państwa bezpieczeństwo podczas wycieczki oraz zapewniamy wysoką jakość usług.